Mi az agility?

Ebben a sportban csak akkor lehetünk sikeresek, ha bízunk a kutyában, kiszolgáljuk őt, partnerként kezeljük. Viszont a gazda nélkül a kutya sem talál végig a pályán...

 

 

Az agility egy szédületesen magával ragadó kutyás sport, ahol a gazdának, és a kutyának is ugyanúgy teljesíteni kell, mind a kettőjüknek egyformán meg kell dolgozni a sikerért. 
A sportot leginkább a lovas díjugratáshoz tudnám hasonlítani, a gyökerei a lovaglásból erednek. A hetvenes években egy angol lovastiszt egy díjugrató verseny színesítésére találta ki, hogy a kutyák is csináljanak valami hasonlót. Annyira megtetszett mindenkinek, hogy rá nemsokkal megszületett az agility szabályzata, és komoly versenyeket rendeztek. 

Ma már szinte minden országban foglalkoznak agilityvel, van világ- és európabajnokság, van külön junior európabajnokság a fiatalkorú felvezetőknek is. Magyarországon is évről-évre egyre több ember keresi meg a kutyaiskolákat, hogy agilityzni szeretne, már némelyik versenyen 150 versenyző is elindul, ami igen magas szám a kutyás sportokat tekintve. Egyre nagyobb az érdeklődés a sport iránt a látványossága miatt is, gyakran járunk általános iskolákba, vagy falunapokra, ahol agility bemutatót tartunk.

A sport vonzereje az is, hogy igen változatos, kétszer versenyen ugyan azzal a feladattal nem találkozik a versenyző, a tanítása is elég mozgalmas, érdekes, és viszonylag hamar, fél vagy egy év alatt fel lehet készíteni a kutyákat az első versenyre.
Nagyon fontos, hogy az agility sportnak köszönhetően kisebb közösségek is kialakulnak, a kutyások a szabadidejüket a levegőn testmozgással töltik el.
Összefoglalva, az agility egy olyan jó vírus, ami ha egyszer megfertőzi az embert, lehetetlen kikezelni, de nem is kell!